Serdecznie zapraszamy do obejrzenia cyklu wystaw „Przegląd” prezentowanych z okazji obchodów 75-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Ekspozycję można oglądać w przestrzeniach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Maja Bączyńska – trzy sylwetki z kolekcji „Forget me not”, 2021

Wystawa potrwa od 13 do 25 lipca 2021 r.

Punktem wyjścia dla kolekcji „Forget me not” były rodzinne fotografie oraz wspomnienia z dzieciństwa. Maja Bączyńska zinterpretowała osobiste historie, biorąc pod uwagę fakt, że pamięć zawodzi – zniekształca, selekcjonuje, odrzuca niektóre zdarzenia. Jej kolekcja to nostalgiczna podróż w czasie i medium, za pomocą którego Bączyńska weryfikuje i analizuje wspomnienia. Kolekcja łączy chaotycznie porozrzucane w pamięci wątki. Scala je z sobą w motyw kwiatów.

Kolekcja nawiązuje również do domu dziadków i rodziców autorki. Tkaniny nawiązują do obrusów, foliowych cerat, pościeli i ozdobnych poduszek, a także gąbki i sztucznych kwiatów. W nadruki wkomponowane są fragmenty zdjęć rodzinnych, które układają się w sylwetki kwiatów.

Maja Baczynska jest asystentką w Pracowni Projektowania Ubioru Dzianego w Instytucie Ubioru ASP w Łodzi.