Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi to miejsce dla wszystkich, którzy swoją przyszłość wiążą ze sztuką i projektowaniem.

Atrakcyjna oferta dydaktyczna, znakomici wykładowcy i nowoczesne pracownie są gwarancją właściwego przygotowania do wykonywania zawodu oraz dają pewność, iż absolwent sprosta wymogom coraz bardziej konkurencyjnego rynku pracy.

Dwa wydziały Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Wydział Sztuk Pięknych oraz Wydział Sztuk Projektowych – proponują bogatą ofertę programową, w tym unikalne w skali całego kraju programy projektowania mody (jako jedyna uczelnia publiczna w Polsce oferujemy studentom możliwość uzyskania tytułu magistra w zakresie projektowania ubioru) i biżuterii, a także zastosowania technik teatralnych, filmowych i telewizyjnych. W swojej ofercie edukacyjnej Uczelnia posiada studia doktoranckie oraz bogaty program studiów podyplomowych. Jesteśmy również prekursorem wielu innowacyjnych kierunków, takich jak Food Design czy ilustracja i komiks.

Uczelnia dysponuje zmodernizowaną bazą dydaktyczną i własnym Domem Studenta, a także Domem Pracy Twórczej w Uniejowie. Od 2013 roku działalność edukacyjno-kulturalną realizują Centrum Promocji Mody oraz Centrum Nauki i Sztuki.

W 2014 roku uruchomione zostało przy łódzkiej ASP Akademickie Centrum Designu – struktura skupiająca wydziały prowadzące kierunek wzornictwa ośmiu publicznych uczelni artystycznych. Jego głównym celem jest stałe kreowanie współpracy pomiędzy biznesem a nauką poprzez realizację wspólnych prac badawczo-rozwojowych i projektowych. Jednocześnie zadaniem ACD jest także promocja polskich szkół projektowania oraz kreowanie polskiego designu. Do najważniejszych inicjatyw tej jednostki należą międzynarodowe wystawy: „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” podczas targów Salone del Mobile 2017 w Mediolanie oraz „Young Polish Designers: Studies in Reality“ w holenderskim Eindhoven podczas „Dutch Design Week” 2019.  Przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku zostały rozpoczęte prace modernizacyjne obiektu na Księżym Młynie, który zapewni  Akademickiemu Centrum Designu siedzibę oraz stworzy przestrzeń do realizacji działań z zakresu edukacji kulturalnej dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Nasi studenci są laureatami licznych konkursów, a ich projekty cieszą się dużym zainteresowaniem przedstawicieli przemysłu i biznesu. Szczególnym przykładem takiej współpracy był konkurs zrealizowany w 2019 roku wraz z marką Sisley Paris. W ramach rywalizacji dwanaście grup projektowych złożonych ze studentów różnych wydziałów Akademii przez kilka miesięcy pracowało nad propozycjami limitowanej serii opakowań do kultowych produktów marki. Zwycięski projekt nie tylko zachwycił jury, ale ma również szansę zostać wprowadzony do produkcji. Seria limitowanych opakowań ma wejść na rynek w 2020 roku.

Uczelnia dokłada również wszelkich starań, by skutecznie promować młodych twórców, cyklicznie organizując wystawy i konkursy, w których najcenniejsze nagrody to te dające możliwość odbycia stażu w studiach projektowych w kraju i za granicą. Najdłuższą tradycją cieszą się dwa bliźniacze konkursy pod patronatem Władysława Strzemińskiego, skierowane do studentów reprezentujących sztuki piękne i projektowe. Nie mniej ważny dla młodych twórców jest udział w konkursach na najlepsze dyplomy: „Prime Stage” oraz „Prime Time” oraz w cyklicznie organizowanym od 2013 roku konkursie „Hommage à…” (m.in. Hommage à Strzemiński, Hommage à Kobro, Hommage à Łódź).

Najbardziej nośnym spośród uczelnianych projektów o formule konkursowej jest „Łódź Young Fashion”, wydarzenie kontynuujące wieloletnie działania edukacyjne Akademii na arenie międzynarodowej. W ramach bogatego programu w Akademii Sztuk Pięknych oraz w wielu innych miejscach w Łodzi prezentowane są różnorodne oblicza mody i sztuki. Pięć dni konkursów, warsztatów oraz imprez o charakterze międzynarodowym otwiera debiutantom drogę do realizacji marzeń.

Najważniejszym punktem ŁYF jest Międzynarodowy Konkurs „Łódź Young Fashion Award” 2019, adresowany do młodych projektantów z całego świata, z imponującą nagrodą 30 000 euro. Impreza łączy także trzy inne odbywające się już wcześniej w Łodzi wydarzenia: Galę Dyplomową ASP, BRA Day, czyli Breast Reconstruction Awareness Day oraz Ogólnopolski Konkurs „Złota Nitka”. W 2020 roku odbędzie się czwarta edycja Łódź Young Fashion.

W ramach programu Erasmus+, uczelnia prowadzi wymianę studentów i pedagogów z blisko 80 uczelniami artystycznymi z całej Europy. Z roku na rok przedstawiciele Akademii biorą udział w coraz większej liczbie międzynarodowych targów i festiwali, m.in. w Premiere Vision w Paryżu, Heimtextil we Frankfurcie nad Menem, Amberif w Gdańsku, DMY w Berlinie. Studenci i pedagodzy uczestniczą również w wystawach, warsztatach i sympozjach organizowanych na całym świecie (Japonia, Niemcy, Węgry, Litwa, Ukraina, Włochy, Czechy, Francja, Wielka Brytania).

Łódzka ASP bierze także udział w licznych projektach zagranicznych. Jedną z ważniejszych międzynarodowych inicjatyw, w których uczestniczyła uczelnia w 2019 roku, był Createx Project, realizowany w ramach unijnego programu Creative Europe. Lider projektu, Fondazione Museo del Tessuto w Prato we Włoszech, wraz z pięcioma europejskimi partnerami, w tym łódzką ASP, za cel obrał promowanie dziedzictwa kulturowego europejskiego sektora tekstylnego.

Innym międzynarodowym przedsięwzięciem realizowanym przez uczelnię jest projekt „New creATIVE trails”, również współfinansowany z programu Creative Europe. W projekcie oprócz uczelni uczestniczy miasto Boras (Szwecja), miasto Prato (Włochy) oraz hiszpański klaster branży tekstylnej. Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału i kompetencji młodych projektantów poprzez międzynarodową wymianę doświadczeń, organizację międzynarodowych staży, szkoleń i wystaw realizowanych przez wszystkie państwa partnerskie.

W 2020 roku już po raz ósmy uczelnia we współpracy z Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS Urbino zorganizuje Letnie Międzynarodowe Kursy Grafiki i Tkaniny Artystycznej (PATA). Podczas siedmiu dotychczasowych edycji kursy PATA zyskały prestiż i międzynarodowe uznanie, a ASP w Łodzi stała się jednym z głównych centrów edukacji letniej w Europie i na świecie. Dotychczas naszą uczelnię jako miejsce wymiany doświadczeń artystycznych wybrali miłośnicy sztuki z aż 38 krajów świata, w tym z tak odległych jak Argentyna, Brazylia, Chiny, Japonia, Kanada czy Republika Południowej Afryki.

Duże zainteresowanie osób z zewnątrz budzi również realizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi od 2016 roku cykliczne wydarzenie Eco Make. Skierowane głównie do profesjonalistów, naukowców, doktorantów, projektantów i studentów, służy upowszechnianiu wiedzy na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Trzonem wydarzenia jest organizowana od dwóch lat konferencja, która gromadzi specjalistów reprezentujących różnorodne ośrodki naukowe zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Każdego roku mury Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi opuszcza wielu znakomitych artystów, którzy odnoszą sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród nich wymienić trzeba znane wszystkim nazwiska, takie jak: Łukasz Jemioł, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, Teodor Durski czy Andrzej Bikowski, Klaudia Markiewicz, Martyna Sowik, Adrian Krupa, Anna Orska, Ola Niepsuj czy Marta Frei.

Patronat honorowy

do góry