Szanowni Państwo,

jeszcze pamiętamy obchody 70-lecia uczelni – wiele doskonałych projektów z pamiętną wystawą „Utopia Dystopia Atopia”, spotkania po latach na zjeździe absolwentów. Zdaje się, że to było wczoraj.

Minęło 5 lat, bardzo intensywnych, pełnych poważnych wyzwań, jak implementacja Ustawy 2.0, opracowanie nowego statutu, regulaminów i zarządzeń, wdrożenie nowej struktury organizacyjnej uczelni i wprowadzenie nowych jednostek – instytutów.

W tym jubileuszowym roku odbędzie się już czwarta edycja współtworzonego przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz miasto Łódź wydarzenia promującego młodych, obiecujących kreatorów mody z całego świata. Najważniejszym wydarzeniem projektu ŁÓDŹ YOUNG FASHION 2020 będzie konkurs INTERNATIONAL CONTEST – ŁÓDŹ YOUNG FASHION AWARD 2020. Impreza łączy także trzy odbywające się już wcześniej w Łodzi wydarzenia: Galę Dyplomową ASP, Bra Day, czyli Breast Reconstruction Awareness Day, oraz Ogólnopolski Konkurs „Złota Nitka”. Festiwalowi towarzyszą także darmowe warsztaty z pogranicza mody i sztuki, których formuła rozbudowywana jest z każdą kolejną edycją imprezy o nowe obszary.

Wiatru w żagle nabrały Letnie Międzynarodowe Kusy Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA. Trzecia edycja YTAT Międzynarodowego Triennale Tkaniny Młodych okazała się sukcesem artystycznym i organizacyjnym, ze szczególnym uznaniem dla laureatek, młodych artystek japońskich. Wzrosła ranga konkursu dla dyplomatów magisterskich PRIME TIME, któremu towarzyszy piękny katalog, a laureaci otrzymują medale i godne nagrody finansowe fundowane przez naszych przyjaciół – łódzkich biznesmenów. Odpowiadając na apel absolwentów studiów pierwszego stopnia, powołaliśmy do życia konkurs na najlepszy dyplom licencjacki PRIME STAGE. Właściwej dynamiki nabrał Festiwal Eco Make z konkursem dla projektantów Blue Drop, zamieniając się w platformę wymiany poglądów ważnych osobowości ze świata designu na temat kondycji ekologicznej świata wobec tempa zmian, jakie zachodzą wokół nas, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego kształcenia młodych projektantów. Kontynuujemy cykle wystaw Hommage’a…, w tym roku poświęcamy uwagę naszej Alma Mater. Laureaci naszego sztandarowego Konkursu im. Władysława Strzemińskiego Sztuki Piękne i Projekt mają okazję prezentować swoje prace w najlepszych przestrzeniach wystawienniczych Łodzi w Centrum Propagandy Sztuki w Parku Sienkiewicza oraz w postindustrialnych salach Fabryki Sztuki. Jesteśmy wdzięczni panom dyrektorom Dariuszowi Leśnikowskiemu i Maciejowi Trzebeńskiemu za tę możliwość. Doceniamy zainteresowanie i jesteśmy wdzięczni za hojność sponsorów, których grono powiększa się z roku na rok.

Uczelnia tętni codziennym życiem, bywają takie dni, kiedy mamy 3 wernisaże, otwieramy swoje podwoje podczas Dni Otwartych i Nocy Muzeów. Na dobre wrosły w kalendarz wydarzeń Targi Sztuki Studenckiej i Artenalia. Galeria przy ulicy Piotrkowskiej 68 w Łodzi stała się kultowym miejscem prezentacji twórczości naszych młodych artystów i projektantów.

Bez kompleksów pokazujemy nasze osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne na wielu wystawach w kraju i za granicą. W ramach aktywności międzyuczelnianej Akademickiego Centrum Designu promowaliśmy studenckie projekty na wystawie „POLISH DESIGN. Tomorrow is today” podczas najważniejszej imprezy w świecie designu – Salone del Mobile 2017 w Mediolanie. Na ekspozycji prezentowały się wydziały projektowe ośmiu polskich państwowych uczelni artystycznych. Podobnie w październiku 2019 roku publiczność i krytycy znakomicie przyjęli wystawę „Young Polish Designers: Studies in Realisty” podczas Duch Design Week w Eindhoven.

W kontekście tych wystaw warto dodać, na że nasi studenci i pedagodzy znacznie zwiększyli swoją aktywność międzynarodową poprzez wyjazdy w ramach programu Erazmus, dzięki projektom unijnym takim jak Createx czy za sprawą wielu nowych kontaktów z uczelniami i instytucjami europejskimi, amerykańskimi, kanadyjskimi, chińskimi, japońskimi czy południowoamerykańskimi.

Najmłodszym dzieckiem naszej Akademii jest magazyn artystyczno-kulturalny „POWIDOKI”. Dzięki pracy całego zespołu redakcyjnego z Panią Martą Ostajewską na czele, prof. Grzegorzem Sztabińskim – redaktorem merytorycznym i dr. Przemysławem Hajkiem odpowiedzialnym za look czasopisma możemy uznać, że powstanie „POWIDOKÓW” było strzałem w dziesiątkę. W ramach jubileuszu jeden z kolejnych numerów będzie zawierał obszerne reminiscencje z dziejów naszej Akademii – tych starszych i tych najnowszych.

W całorocznym planie obchodów 75. rocznicy powstania Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, pochylimy się nad jej protoplastami, w cyklu wydarzeń i wystaw przypomnimy sylwetki tworzących jej dziedzictwo wybitnych pedagogów i artystów, absolwentów, a także pochwalimy się utalentowanymi studentami.

Dziękuję za pozytywny odzew Pana prof. Marka Herbika, głównego koordynatora jubileuszu, oraz wszystkim kuratorom wystaw zaangażowanych w projekty, które będzie można oglądać w ciągu tego wyjątkowego roku.

Obchody rocznicowe nie byłyby pełne bez spotkania z absolwentami. Serdecznie zapraszamy na zjazd absolwentów zaplanowany na 20 czerwca tego roku. Wierzę, że na udział w zjeździe zdecyduje się wiele osób z kraju i z zagranicy, a uroczysta gala i ciekawy program zachęci Państwa do odwiedzenia uczelni. Odpowiedzialność organizacyjną i informacyjną, podobnie jak 5 lat temu, wzięli na siebie prof. Andrzej Reński i Pani Agnieszka Skupińska.

Wszystkich Państwa, pedagogów, studentów, absolwentów, pracowników administracyjnych, sympatyków i przyjaciół naszej Akademii serdecznie zapraszam do zapoznania się z programem i wspólnych obchodów 75. Jubileuszu Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na naszej stronie www.asp.lodz.pl.

prof. dr hab. Jolanta Rudzka Habisiak
Rektor

Patronat honorowy

do góry