J.M. Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi dr Przemysław Wachowski ma zaszczyt zaprosić na wystawę „Pięć dekad. Jubileuszowa wystawa prac studentów Pracowni Projektowania Ubioru Dzianego". Kuratorem ekspozycji jest dr hab. Anna Kuźmitowicz.

Wystawa prezentowana będzie w Galerii Hol w dniach 6 – 28 października 2020 r.

Jubileuszowa wystawa podsumowująca pół wieku działalności Pracowni Projektowania Ubioru Dzianego to ekspozycja wybranych prac studentów z całego okresu jej istnienia: począwszy od lat sześćdziesiątych po lata obecne. Przedstawiane projekty urzekają bogactwem form, zastosowanych kolorów i struktur dziewiarskich, fascynują doskonałym warsztatem, jak i niezwykłością koncepcji. Każdy z autorów prezentuje własny, specyficzny styl twórczy oraz indywidualny charakter realizacji, dzięki czemu „Pięć dekad” to nie tylko ekspozycja prac studentów i zapis ich wizji i inspiracji artystycznych, ale też ilustracja tendencji panujących w określonym czasie, odzwierciedlenie trendów danej dekady. To swoisty znak czasu.

Wystawa ma również drugi wymiar. Jest wyrazem podziękowania dla pań profesor,  wykładowczyń, które z pasją i niegasnącym zapałem tworzyły historię Pracowni. To przejaw szacunku i uznania dla ich dydaktycznych i artystycznych zasług, mających ogromny wpływ na pokolenia młodych adeptów sztuki projektowej. Pani prof. Kazimiera Frymark-Błaszczyk, twórczyni Katedry Dziewiarstwa, była również inicjatorką powstania Pracowni Projektowania Ubioru Dzianego. Prof. Hanna Łabęcka-Dunajska oraz prof. Elżbieta Nawrocka-Staniecka to długoletnie prowadzące Pracownię, odegrały ogromną rolę w kształceniu studentów, a ich wiedza, doświadczenie, energia i zaangażowanie przyczyniły się do powstania projektów i realizacji, których jedynie część pokazana jest w galerii Hol.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, z Archiwum Zbiorów ASP w Łodzi, ze zbiorów archiwalnych Pracowni oraz ze zbiorów prywatnych.

dr hab. Anna Kuźmitowicz