J.M. Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi dr Przemysław Wachowski ma zaszczyt zaprosić na wystawę „Time Dilations / Dylatacje czasu”.
Wystawa jest częścią Międzynarodowego Biennale Współczesnej Sztuki Mediów – 7 Mediations Biennale Polska 2020 – Horyzont Zdarzeń / Events Horizon.
Kuratorem wystawy jest dr inż. arch. Rafał Szrajber.
Wystawa będzie prezentowana w Galerii ASP Piotrkowska 68 w dniach 19 października – 8 listopada 2020.
Czas trwania 7 Mediations Biennale Polska: 5 października 2020 – 30 listopada 2020.
Program i koncepcja wydarzenia:
dyrektor Mediations Biennale Polska:
dr hab. Tomasz Wendland
W poszukiwaniu horyzontu zdarzeń
Każde dzieło posiada w sobie ładunek emocjonalny, który po uwolnieniu podczas kontaktu z odbiorcą potrafi zakrzywiać rzeczywistą czasoprzestrzeń. Skutkuje to powstaniem oddziaływania podobnego do przyciągania grawitacyjnego, które wykazuje się zdolnością spowalniania czasu. Sztuka pozwalająca na takie zanurzenie w swoją strukturę wytwarza dylatacje czasu. Odbiorca, szukając odpowiedzi, wykorzystuje swój aparat poznawczy i wnikając niejako w dzieło, przenika, niczym przez czarną dziurę, w sferę określaną jako horyzont zdarzeń. Takie chwile stanowią punkt kulminacyjny prowadzący do nawiązania kontaktu z twórcą. Odbiorca przekracza szczelinę w czasoprzestrzeni, która stanowi granicę pomiędzy momentem kontaktu z dziełem a reakcją na nie. Im większa dylatacja czasu, tym w kontakcie z dziełem upływ czasu staje się wolniejszy.
By zbliżyć się do horyzontu zdarzeń, należy odczytać w dziele formę elementarnych cząstek jego struktury. To właśnie każdy z euklidesowych elementów pozwala wniknąć w opus magnum i spojrzeć na dzieło od wewnątrz poprzez opisujące go zależności. Forma staje się więc zbiorem detali, swoistym kodem zawierającym algorytm pozwalający na przekroczenie i zrozumienie granicy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem.
Detal, a więc najmniejsza cząstka, jaką posługuje się twórca, to element kodu składającego się na algorytm pozwalający zrozumieć sposób opisu świata w relacji z dziełem. To pomost wykreowany poprzez działania twórcy w celu przekroczenia granicy horyzontu zdarzeń. Wystawa to wielowymiarowy projekt, w którym podjęto próbę ukazania elementarnych cząstek twórczej przestrzeni zdefiniowanej przez różne formy i definiujący je detal. Detal staje się więc kluczem do wytworzenia dylatacji czasu, pozwalającej na przekroczenie horyzontu zdarzeń i wniknięcia w dzieło.
Rozmowy o sztuce, Morze Egejskie 2020
Artyści biorący udział w wystawie Time Dilations / Dylatacje Czasu:
Tanya Pixie Johnson – Canada/RPA
Hsin-Wei Chen – Tajwan
Chih-Ming Fan – Tajwan
Nomin Bold – Mongolia
Baatarzorig Batjargal – Mongolia
Weiming Ho – Tajwan
Roger Bo – Tajwan
Arek Piętak – Polska
Maciej Osmycki – Polska
Dominika Sadowska – Polska
Marek Sak – Polska
Rafał Szrajber – Polska
Wojciech Leder – Polska
Tomasz Musiał – Polska
Andrzej Wachowicz – Polska
Marcin Dziomdziora – Polska
Olga Podfilipska-Krysińska – Polska
SuperHOT Team – Polska/świat
Częścią wystawy Time Dilations / Dylatacje Czasu jest projekt Przepływy 2020 prezentujący prace studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Projekty zostały zrealizowane w Pracowni Projektowania Przestrzeni i Obiektów Wirtualnych. Autorzy projektów: Ada Dutkiewicz, Agnieszka Mazur, Izabela Śliwa, Karolina Kołek, Zuzanna Janecka, Marta Canert, Karina Lameka, Hanna Rolinska, Klaudia Mozga, Iryna Pavlyshyn, Gabriela Zapała, Weronika Kampińska, Diana Ufniarz. Prowadzący: dr inż. arch. Rafał Szrajber, mgr Paulina Wojnar.
Wystawa jest organizowana w ramach 75-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Więcej informacji o wystawie:
Informujemy, że przez cały czas trwania wystawy w Galerii ASP Piotrkowska 68 będą obowiązywać środki bezpieczeństwa związane z epidemią
COVID-19 (maseczki, płyn dezynfekujący).
Godziny otwarcia Galerii ASP Piotrkowska 68:
pon. – nieczynne
wt.– pt.– 14.00–18.00
sob. – 12.00–15.00