W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju podjęliśmy decyzję o zmianie terminu wydarzenia ECO MAKE 2020 i konferencji naukowej pt. „Człowiek Przyszłości 2052”. Planowane w dniach 14-16 maja 2020 wydarzenie ECO MAKE 2020 odbędzie się w innym – jesiennym terminie.

Serdecznie zapraszamy do czynnego uczestnictwa w organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w dniach 14–15 maja 2020 roku konferencji naukowej pt. „Człowiek Przyszłości 2052”, będącej częścią wydarzenia ECO MAKE 2020. W tych dniach w ASP w Łodzi uwaga projektantów i artystów skupiona będzie na tym, w jaki sposób tworzyć z dbałością o środowisko naturalne. Celem konferencji będzie zderzenie poglądów i badań naukowych z obszarów odpowiedzialnego dizajnu, biznesu i technologii, sozologii i ochrony środowiska. 

Harmonogram zgłoszeń:

Konferencja naukowa w ramach ECO MAKE 2020
„CZŁOWIEK PRZYSZŁOŚCI 2052”
14–15 MAJA 2020

Miejsce: aula Centrum Promocji Mody 
Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi 
(ul. Wojska Polskiego 121)

Panel 1: GOOD LIFE – Nowa optymalna strefa komfortu

Optymalna strefa komfortu, którą powinni uwzględniać i kreować projektanci przechodzi, obecnie istotne przeobrażenia. Wynikają one zarówno z istniejących ograniczeń, jak i wyzwań stojących przed ludzkością związanych z ekologiczną degradacją środowiska. W szczególności zmienia się definicja luksusu oraz postrzeganie strefy komfortu, których suma staje się podstawą do dyskusji na temat nowej formuły „dobrego życia”. Nowa definicja luksusu – dostęp do zasobów naturalnych takich jak woda, czyste powietrze, umiarkowane temperatury; – kontakty z bliskimi, bezpieczeństwo wynikające z posiadania rodziny, poczucie wspólnoty i współdzielenia. Strefa komfortu to psychologiczna przestrzeń bezpieczeństwa, na którą składają się nasze przyzwyczajenia, nawyki i przekonania. Jej przekraczanie polega na doświadczaniu czegoś nowego. Zdaniem niektórych, to właśnie za granicami tej strefy leży wszelka twórczość, innowacyjność i kreatywność, tak pożądana we współczesnych czasach. 

Panel 2: Życie po życiu

Wielowymiarowe zagadnienie związane z przemijaniem człowieka i wynikającymi z tego konsekwencjami. Część z nich związana jest z produktami, które towarzyszą człowiekowi podczas życiowej wędrówki, pozostawiając za sobą ślad węglowy. Część dotyczy przemijania samego człowieka. Jaki ślad zostawia przez całe swoje życie, a także i po nim? Jak wygląda ekologia w kontekście umierania i na ile zagadnienie to powinno być wyzwaniem dla projektantów? Liczba zniczy, sztucznych kwiatów, trumien, wielkie przestrzenie zajmowane przez cmentarze, przepych obecnych nagrobków. Czy sytuacja obecnego kryzysu ekologicznego będzie wymuszała zmiany w zakresie pochówku? Jak będzie odchodził człowiek przyszłości? Jak będą wyglądały cmentarze przyszłości? Czy technologia będzie dla nas wsparciem w zakresie przemijania.

Panel 3: Small business ma głos

Wielkie przedsiębiorstwa i korporacje ponadnarodowe działają w oparciu o długoterminowe strategie, a procesy decyzyjne są często rozłożone w czasie. Dzisiejsza dynamika zmian zachodzących w środowisku wymaga sprawnego działania, szybkiego dostosowywania się do okoliczności i elastycznych decyzji wspierających mądre gospodarowanie zasobami na potrzeby przyszłych pokoleń. Większości przyszłych liderów nie ma jeszcze na świecie, ale dziś wkraczają na rynek ci, którzy będą dla nich stwarzać najlepsze z możliwych warunki do pracy i życia. Panel będzie poświęcony inicjatywom młodych i ambitnych firm, które realizują swoje ekonomiczne cele przy jednoczesnym działaniu z poszanowaniem środowiska, a przy tym edukują przyszłe pokolenia w tym zakresie.

W przypadku pytań, jesteśmy do Państwa dyspozycji:

Harmonogram zgłoszeń:

Patronat honorowy

do góry