Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy pt. „Lekcje ze starodawnych rycin. Grafiki z kolekcji Giuliano Santiniego w darze dla Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi”, który odbędzie się we wtorek 21 stycznia 2020 r. o godzinie 14.00 w Galerii Lektorium (ul. Wojska Polskiego 121, Centrum Nauki i Sztuki ASP w Łodzi, parter). Ekspozycja będzie czynna do 29 marca 2020 roku.

Wystawa odbywać będzie się w dwóch lokalizacjach w Centrum Nauki i Sztuki ASP w Łodzi – w Galerii Lektorium w Bibliotece ASP oraz w Galerii Archiwum – i zaprezentuje kolekcję 59 niezwykłych grafik z XVII, XVIII i XIX wieku, które zostały podarowane naszej Akademii w 2014 roku przez Giuliano Santiniego z jego prywatnej kolekcji.

Giuliano Santini, założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Sztuki KAUS w Urbino, to postać wyjątkowa, wspaniały przyjaciel Akademii, dobry duch i patron wielu przedsięwzięć organizowanych wspólnie z Katedrą Grafiki Artystycznej (obecnie Instytutem Grafiki Artystycznej).

Intencją darczyńcy była chęć podzielenia się bezcennymi zbiorami z młodymi adeptami grafiki, by mogli czerpać z nich wiedzę i inspiracje, co nas jest dla nas szczególnie cenne i poruszające.

Starodruki dotychczas zachwycały studentów z Koła Naukowego „Eksperymentarium”, którzy kilkakrotnie mieli okazję oglądać z bliska cenne ryciny, studiując pod lupą detale obrazów i sznyt rytowników.

Grafiki są przechowywane w Archiwum zbiorów ASP w Łodzi, którym zarządza Pani Lidia Kuk, jednocześnie mając w swej pieczy Galerię Archiwum, gdzie odbywają się wystawy przypominające nam o posiadanych zbiorach.

Po raz pierwszy udostępniamy tę wyjątkową kolekcję szerokiej publiczności w nadziei, że dostarczy wszystkim zainteresowanym duchowych wzruszeń.

Autor plakatu: dr Oskar Gorzkiewicz

Patronat honorowy

do góry